Rozlicz PIT za 2017r. przez bankowość elektroniczną

2018-02-09 07:29:50

pit wz2018_1

Nowa funkcjonalność PIT-WZ w Banku Spółdzielczym

 
Teraz możesz złożyć w bankowosci elektroniczej naszego Banku wniosek o rozliczenie podatku przez urząd skarbowy (wstępne zeznanie roczne PIT-WZ), a rozliczenie PIT-37 za rok 2017 zostanie przygotowane przez urząd skarbowy. 
 
PIT-WZ można wypełniać w okresie 1.02-16.04.2018 r. – Urząd Skarbowy przyśle e-mail z informacją o przygotowanym zeznaniu podatkowym w ciągu 5 dni, jednak najwcześniej 15 marca 2018r. Składając wniosek w IB Banku można powierzyć obowiązek przygotowania swojej deklaracji PIT-37 Urzędowi Skarbowemu logując się na swoje konto internetowe.

PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez Urząd Skarbowy. Za jego pomocą prześlesz do Urzędu Skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ci ulgi na dzieci, wydatków, które poniosłeś na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd Skarbowy na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PIT-WZ przygotuje zeznanie podatkowe.
 
Wniosek PIT-WZ o sporządzenie przez administrację skarbową zeznania podatkowego PIT-37 za rok 2017 można składać drogą elektroniczną do 16 kwietnia 2018 r.

Jakie są korzyści ze złożenia PIT-WZ? 
W ten sposób oszczędzisz czas i minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ Urząd Skarbowy wypełni za ciebie zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie ci nie więcej niż kilka minut.

Kto może skorzystać z PIT-WZ? 
Możesz złożyć PIT-WZ, jeśli jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i uzyskujesz dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Jak złożysz PIT-WZ? 
Wniosek o sporządzenie zeznania możesz złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Zrobisz to za pośrednictwem naszej bankowości elektronicznej.
 
PIT WZ

Jakie dane wpisujesz do PIT-WZ? 

W składanym wniosku należy uwzględnić dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT (twoje, a jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to także dane małżonka) oraz informacje: 

  • o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych),
  • czy korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej, 
  • o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (jeżeli masz wyższe składki a niski dochód, to należy ci się zwrot składek),
  • o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci.
Jak to działa – w skrócie?
  • Logowanie do bankowości internetowej - zakładka: PIT-WZ,
  • Przygotowanie druku PIT-WZ i wysyłanie go elektronicznie do Urzędu Skarbowego,
  • W ciągu 5 dni roboczych Urząd Skarbowy sporządza deklarację PIT osoby wnioskującej i zwrotnie udostępnia ją na Portalu Podatkowym, przesyłając informację na adres e-mail podatnika,
  • PIT sporządzony przez Urząd Skarbowy należy otworzyć i skontrolować, czy został przygotowany prawidłowo,
  • Po weryfikacji PIT-a podatnik go akceptuje lub odrzuca - jeżeli się z nim nie zgadza,
  • W przypadku akceptacji deklaracji - podatnik pobiera Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO status 200).
Opcja dostępna jest wyłącznie dla osób fizycznych.

Galeria zdjęć

Wróć do listy

Zapisz się do newslettera